pátek 11. května 2018

Výlet za louži : Kanada - USA 2017

Tak jsme se konečně rozhoupali a odhodlali vyrazit za Velkou louži a navštívit Monču v Kanadě. (září, říjen 2017). Nastává den D a odlétáme z pražského letiště přes Amsterdam do Calgary.Let byl v pohodě, na letišti nás vyzvedává Monča  se svým Momovanem a míříme do Canmore.

Tři sestryMinewanka

Burger a ochutnávka piv U Medvěda


V Canmore strávíme pět dní, teploty jsou většinou pod nulou. Dvakrát jsme byli lézt venku - Acephall a Lookout (s 1,5 hodinovým výšlapem).  Je už docela zima, na Lookout i posněhává, naštěstí rozděláme oheň a ohříváme kamínky, které nás pak hřejí v maglajzáku. Oja s Jíťou moc nelezou, s Momo přelézáme max. 5.12b.

Look aut
Podnikneme pár výletů po okolí, všude hory, jezera ... Minewanka... Pokoušeli jsme se i o rybaření :)

Navštívíme Bagel - Mončino pracoviště - s ochutnávkou bagelů. V místní hospůdce nechyběla ani ochutnávka piva. Bydleli jsme u Momo společně s Vítkem, Alešem a křečkem Kesadia. Společnost nám často dělal asi nejlepší pes na světě, Rudi.

Kamarád udělal Momo do auta mezitím postel, abychom mohli vůbec náš trip uskutečnit. Nakoupili jsme potřebnou výbavu, půjčili si 2 bouldrmatky a tradá. Ve středu vyrážíme směr Squamish.


Cedry


První zastávka ve Squamish je Murrin Park. Sportovky, bouldery i lezení po vlastním. Co více si přát. Bohužel lezení s natrženým lýtkovým svalem (to jsem si udělal před odletem na nohejbale) není ideální.
Tejping 
Murrin parkPapoose
Trávíme zde týden popolézáním jak klasik, tak sportovek, boulderů a i dvou kratších vícedélek v oblastech The Papoose a Smoke Bluffs.
Smoke BlufsNejzajímavější cesta byla  Liquid Gold 5.11a (5 dl.). Klasička jak v Ádru, kromě dvou nýtu v rajbasu první délky vše po vlastním.
Liquid gold


Všude plno veverek.

Noci jsme trávili v nedalekém base campu, u ohýnku, vždy s partou převážně Čecháčků: Terka, Gogin, Jerry, Myšák, Beat, Pavlík ... člověk by nevěřil, co těch Čechů zde žije.


Čas rychle plyne, a tak přejíždíme do Států do oblasti Smith Rock. Cestou máme menší problém s autobaterií, kterou jsme zavařili, ale nakonec to dobře dopadlo. V noci jsme zaparkovali u kostelíka a ráno jsme nenastartovali. Momo odchytla jakéhosi týpka a přes startovací kabely jsme auto rozchodili a dojeli k nejbližšímu servisu. Byla sobota, ale měli jsme štěstí, že nám velmi ochotný automechanik autobaterii vyměnil. Přijíždíme o víkendu, takže je všude plno - jak ve skalách, tak v kempu.

Majzlíci ve Smith rock

Kempujeme ve vzdálenějším kempu, ale je tu levněji a můžeme mít auto u stanu. WC je suché a bez vody, ale můžeme si alespoň rozdělat oheň.


 V noci jsou slyšet kojoti a létají sovy. Počasí je dobré,  přes noc pod nulou a přes den se na sluníčku skoro nedalo lézt. Potkáváme se z Pítou a Néťou a jejich přítelkyněmi. Lezeme převážně sportovky. Oja začal tahat, tak super, nejtěžší flešuje 5.12b.Jeden den vyrážíme s Mončou na populární věž Monkey  Face. Lezeme kratší třídélkovou cestu z náhorní strany, Monkey Space 5.11b, zajímavé lezení a ještě zajímavější vzdušné slanění.Monkey Face
Trávíme zde přes týden,moje lýtko pořad zlobí, tak rušíme návštěvu Yosemit, už není ani moc času. Lezeme spíš na pohodu, nejtěžších pár cest, co přelézám, má obtížnost 5.12c OS. Moc jsme nepochopili, proč je v některých cestách první nýt tak zbytečně vysoko. Potkáváme i top boulderisty Annu Stöhr a Kiliana Fischhubera. Oja se předvede v hraně za 5.12b na Fleš se závěrečným skokem, kdy ho i mistři pochválí.VydraA míříme zase spět do Squamish. Monča se trochu obává, co bude na hranicích, kvůli končícímu pracovnímu povolení, ale vše probíhá v pohodě. První dny  nám počasí přeje, lezeme s lanem a bouldrujeme. Oja chce už jen tahat, tak vylezu vždy nějakou cestu po vlastním, předám mu jištění a Oja leze. Moc se nám nechtělo, aby Oja zakládal. Holky si lezou spíš lehčí a zvykají si na zakládání jištění. Oja po vlastním přelézá nejtěžší 5.11a a sportovku 5.12b flešuje.
Mně se noha trochu lepší, tak přelézám bouldery do V9 a cesty 5.13a , ale vždy až na druhý pokus. Počasí se horší, tak volíme přejezd směr Canmor. Cestou už sněží, takže jízda na letních pneumatikách je docela zajímavá. V Canmor je už docela kosa - ráno -4 C°. Navštívili jsme místní stěnu, ale jenom bouldrujeme.

Jednou vyrazíme ještě lézt ven, ale lezu pouze já. Je tak okolo 0 C°, dám si dvě cesty, ale je to boj.


Takže zbytek času v Canmor trávíme výlety po okolí a na bouldrovce v Calgary.


 Bouldrovka super, úplně jsem dostal inspiraci, abychom si podobnou postavili i u nás. Akorát ta jejich klasa je zajímavá: Oja s holkama dají V9 OS a mně se podařilo přelézt V11,V12 a x V9 a potom najednou V5 bitka.

Vše hrozně rychle uteklo. Moc děkujeme Momo za azyl, auto, průvodcování a společnost.Let zpátky v pohodě a už jsme zase zpátky v realitě :).So we finally took the leap and went overseas to visit Monča in Canada (in September and October 2017). The big day comes and we fly from the Prague airport and over Amsterdam to Calgary.

The flight was ok, Monča picks us up at the airport with her "Momovan" and go to Canmore. We spend five days there and the temperature rarely gets over zero degrees. We go to do some outdoor climbing twice - Acephall and Lookout (1,5-hour-long hike included). It's quite cold, it's even snowing at Lookout, so we make a small fire and heat up some stones which we put into our chalk bags to get warmer. And it works. Oja and Jíťa don't climb much, Momo and me do 5.12b at most.

We also make several trips to the countryside, there are mountains and lakes everywhere... Minewanka... we even went fishing :) We also visit Bagel - Monča's workplace - and taste some bagels. Also we try some beer in the local pub. We are staying at Momo's, together with Vítek, Aleš and Quesadilla, the hamster. And also Rudi, the best dog in the world, who often kept us company.

A friend of Momo's has installed a bed to her car in the meantime so that we could make our trip. We bought the equipment, borrowed two mats and here we go - on Wednesday we set off to Squamish.

Our first stop is Murrin Park.. Sport climbs, boulders and trad climbs. What else could you wish for? Except that climbing with a pulled calf muscle (cause I was playing football before the trip) is far from ideal.

We spend a week here, climbing the classic routes as well as the sport routes, boulders and two short multi-pitch climbs - in the Papoose and Smoke Bluffs areas.

The most interesting route was Liquid Gold 5.11a (5 pitches). Very similar to the climbs at Adršpach, and apart from using two bolts in the slab at the first pitch we trad the whole route.

We slept at the nearby base camp with a small campfire and we met many Czech people there: Terka, Gogin, Jerry, Myšák, Beat, Pavlík... it's almost hard to believe how many Czech live there.

Time runs fast and we move to the States to the Smith Rock area. On our way we had an issue with the car battery but it all ended well. At night we parked near a small church and in the morning the car wouldn't start, so Momo found a guy who helped us to start the car via the cables so that we could get to the car repair. It all happened on Saturday but we were lucky to find a friendly mechanic who changed the battery for us. We arrived at weekend so both the camp and the rocks were pretty crowded.

We are staying at the more distant camp but it's cheaper and we can have the car parked next to our tent. There is a dry toilet and no water but at least we are permitted to make a small campfire.

At night we hear some coyotes and see the owls flying. The weather is good, the temperatures are below zero at night but during the day it is almost impossible to climb under the direct sunshine. We meet Píta and Néťa and their girlfriends. Mostly we climb the sport routes. Oja started leading, which is great, his most difficult flash is 5.12b.

One day we go to the Monkey Face tower with Monča. We climb a short three-pitch route called Monkey Space 5.11b, an interesting climb with an even more interesting rappel in the air.

We spend more than a week here, my calf still hurts so we cancel the plan to visit Yosemite, as we don't have much time for it anyway. So we climb just to have fun and relax, the most difficult routes I finish are several 5.12c OS. With some routes we don't really understand why the first bolt is so unnecessarily high. Also we meet two bouldering stars, Anna Stöhr and Kilian Fischhuber. Oja does a great job at the 5.12b edge, he flashes it, including the final jump, even the masters praise him.

And back to Squamish we go. Monča worries a bit about what will happen at the borders as her worker visa will end soon, but everything goes well. During the first days the weather is good and we climb on rope and on the boulders, too. Oja wants to lead so I trad some routes. I give him more belay and Oja climbs, we didn't want him to place the belay all by himself. The girls do some easier stuff and are getting used to placing the belay. Oja finishes a 5.11a and flashes a sport 5.12b climb.

My leg is a bit better so I climb several boulders up to V9 and also some 5.13a routes but I always need two attempts to finish. The weather gets worse so we decide to drive to Canmor. On our way there it starts snowing and the ride on the summer tyres is very interesting. It's quite cold in Canmor, about -4 C° in the morning. We visit the local gym but we only do bouldering.

We get outdoors one more time but I am the only one climbing. It is about 0 C°, I climb two routes but it's quite a struggle.


So we spend the rets of the time in the gym at Calgary. It is great, I think of building a similar one back in Czech Republic, only the grading is bit weird as Oja and the girls finish V9, I climb V11,V12 and several V9s and then suddenly we struggle to climb a V5...

It all passed so quickly. Thanks a lot to Momo for a shelter, car, being our guide and keeping us company.

The flight back was trouble-free and now are back in reality again :).

Žádné komentáře: